To, že jsou Vietnamci i ostatní obyvatelé JV Asie trošku méně organizovaní řidiči, to se ví. Že to jsou dobří obchodníci, na to jste už asi přišli sami ve vietnamské tržnici. V následujících řádcích vám přiblížím pár mých osobních pohledů na Vietnam plynoucích z dvouměsíční cesty napříč touhle zemí, kterou jsme projeli od severu k jihu na motorce.

Na co si dát pozor při cestě po Vietnamu na motorce a na co se předem připravit, aby byl váš výlet co nej.

1. Koupačky a pláže trochu jinak

Pokud sníte o dovolené s tyrkysově modrým mořem a nekonečně bílými plážemi jako z magazínu, tak do Vietnamu raději nejezděte. Alespoň já jsem na takové pláže tedy nenarazila. Můžete si tu sice válet šunky na lehátku v některém z přeplněných dovolenkových letovisek jako je třeba Nha Trang (nemůžu doporučit), ale do ráje s průzračnou vodou a hlavně čistou pláží, kde není nasáčkovaný Rusák vedle Číňana, to tu má hodně daleko. Realita ve Vietnamu se od mojí představy plážového „best of“ dost lišila.  

Do Ha Long Bay ve Vietnamu si můžete vyrazit na výlet po vlastní ose a užít si ho bez davů turistů.

2. Vietnamská kuchyně není jen notoricky známé Bún bò Nam Bộ nebo polévka Phở

O vietnamském jídle toho jistě bylo řečeno hodně. Dá se zde vybírat z tolika pochoutek, že by to vydalo na samotný článek. Ve zkratce tedy: nespočet ryb, žáby, šneci, vnitřnosti, krvavé polévky, korýši, hadi, exotické ovoce, krokodýli, sladké pečivo, rýžové závitky, kuřecí pařátky, žraloci, plněné knedlíčky, omelety, pudingy, bagety… A hlavně hromady a hromady fresh bylinek. V tomhle směru pro mě byl Vietnam TOP zážitkem. A ne, krokodýla jsem neochutnala (nebo o tom aspoň nevim).

Vietnamská kuchyně nabízí spoustu různých jídel, která jsme ochutnali, to se dozvíš u mě na blogu.

3. Vlnitý plech kam se podíváš

Od Vietnamu člověk může čekat bohatý zážitek i co se architektury týká. Můžete zde sledovat francouzské koloniální vlivy napříč celou zemí, buddhistické chrámy, čamské chrámy, ale i sovětské vlivy a monumentální brutalistní stavby. Kromě toho všeho ale vidíte hlavně vliv chudoby na současná obydlí v podobě všudypřítomného vlnitého plechu. Občas se člověk nemůže zbavit pocitu, že některé „stavby“ jsou dost provizorní a při první větší bouřce vám spadnou na hlavu. Vietnam prostě není vymydlená země a je třeba počítat s tím, že ty skvostné památky a učesaná centra měst tvoří jen malý zlomek z celkového vzezření této země. Pokud se vám nechce cestovat moc daleko a chcete cítit závan Vietnamu, tak si zajeďte do pražské tržnice SAPA. Přesně takhle totiž Vietnam opravdu vypadá.

4. Čistota a odpadky

Jeden by nabyl dojmu, že Vietnamci jsou velmi čistotný národ, když každé ráno i večer pozorujete babičky šustící smetáky a uklízející na prahu vlastního obydlí nebo obchodu. Úklid na prvním místě, říkám si. Jenže čím dýl ve Vietnamu jste, tím víc vás nepřestávají fascinovat věci jako házení slupek od buráků nebo skořápek od snědených mušlí v hospodě pod stůl. Občas vidíte i paní, jak si veze svůj malej vozík s odpadky. Jenže kam ho asi veze? Vyložit odpad za vesnici. V lepším případě tam tu svou hromádku spálí, v horším jí tam jen vyhodí a nechá ležet. V lesíku za městem, u silnic nebo i na plážích se tak tvoří nepěkné skládky. Odpadky jsou téměř všude. Jasně, my je tu máme taky, ale tyhle pohledy byly ve Vietnamu občas dost šokující.

Ve Vietnamu vás čeká i pár nehezkých pohledů, pokud pojedete na výlet na motorce po vlastní ose.

5. Jak se vyhnout pokutám na motorce

Korupce byla, je a bude. U nás a ve Vietnamu to platí dvojnásob 🙂 Stejně jako spousta dalších backpackerů i my jsme Vietnam projeli na motorce. Za tak dlouhou cestu se nám povedlo sesbírat i pár pokut. Oprávněně (vyšší rychlost, něměli jsme řidičák na motorku) i neoprávněně. Spekulovat by se dalo i o tom, jestli policajti, co nás stavěli, byli falešný. Težko říct. Každopádně nesmyslnejm výším pokut se dá snadno vyhnout. Platí tady jedno pravidlo: vždycky mějte u řidičáku připravený menší obnos peněz a po zastavení policajtem, který vás chce pokutovat, zarputile tvrďte, že víc peněz u sebe ani nemáte. Vyzkoušeno, funguje to. Policajti cizince ve Vietnamu staví vždycky a jen kvůli úplatku, tak se na to předem připravte. Nebo nezastavujte vůbec. Dohledat vás nebo nasednout na motorku a honit vás by dalo přece moc práce.

Jak se vyhnout pokutám na motorce a projet Vietnam a užít si super dobrodružnou cestu po vlastní ose.

Ikdyž se to na první pohled může zdát, chci podotknout, že tímhle článkem jsem nikoho rozhodně nechtěla odradit od cesty do Vietnamu. Pro mě to byla zatím nejlepší cesta plná super zážitků a dobrodružství. Tak pokud se rozhodujete, zda se tam vydat, směle do toho!

Ostrov Cat Ba je skvělou alternativou k přelidněné turistické atrakci Ha Long Bay.
Pohled na tradiční lampiony ve vietnamském městě Hoi An se nám naskytl při výletě do centrálních uliček.