Ač to bude znít kýčovitě, ve Stockholmu jsem byla 2x a už po první návštěvě mi bylo jasný, že se sem někdy ráda vrátím. Je to město plné vody (což miluju), plné přírody (což miluju) a s malou hustotou zalidnění (což taky rozhodně miluju). Jako dopravní prostředek jsme tu nejčastěji používali vlastní nohy, takže nachodit 20-30 km denně nebyl problém. Tady je můj výběr top spotů:

(Uvedené ceny jsou z roku 2020.)

1. Nejužší stockholmská ulička

Ulici Mårtena Trotziga (Mårten Trotzig Gränd) najdete v samotném centru města na ostrově Gamla Stan. Hledání nejužší uličky ve městě můžete spojit s průzkumem centra a podívat se na hojně navštěvované památky – Královský palác a ikonické náměstí Stortorget. A jak se do uličky Mårtena Trotziga dostanete? Pro usnadnění hledejte mezi ulicemi Våsterlånggatan a Prästgatan hned vedle malého náměstí Järntorget.

  • Vstupné: zdarma
  • Zalidněno: hodně nebo dle denní doby

2. Hřbitov Skogskyrkogården

Ve Stockholmu doporučuju navštívit i lesní hřbitov Skogskyrkogården, který je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Na naše poměry je hřbitov Skogskyrkogården poměrně rozlehlý a připadáte si tu skoro jako na procházce v poklidnym lesoparku. Snaha o soulad s přírodou je tady patrná na první pohled, což je ostatně typický pro celou Skandinávii. Lesní hřbitov právem leží na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

  • Vstupné: zdarma
  • Zalidněno: málo

3. Globe arena

Ericsson Globe, Globe Arena nebo jen Globen – pod všemi těmito názvy najdete svatostánek švédského ledního hokeje, největší půlkulovou stavbu na světě. Ani nemusíte být fanouškem tohohle sportu a stejně bych vám doporučila jít se sem podívat. Máte tady totiž možnost svézt se skleněným výtahem lemujícím vnější plášť Globenu na vrchol arény a mít tak pěknou vyhlídku na město z trochu jiného úhlu než třeba na radniční věži v centru města.

  • Vstupné na Skyview: 130 SEK
  • Zalidněno: průměrně
Globe arena, svatostánek ledního hokeje, je jedna ze staveb, které nevynechat ve Stockholmu.

4. Bistro Meatballs for the People

Masové kuličky jsou, jak určitě víte, švédské národní jídlo. Seženete je skoro v každé restauraci či stánku. Ale kam jinam je jít ochutnat, než na místo, kde se na masové kuličky vyloženě specializují? V bistru Meatballs fot the People si vyberete z mnoha variant – sobí, losí, hovězí/vepřové nebo všehochuť. Podávané jsou navíc s tradičním kyselým okurkovým salátkem a s brusinovou zavařeninou. Zapít to všechno můžete lokálními pivy nebo třeba brusinkovou limčou. Za mě super zážitek.

  • Cena: 179 SEK/1 porce
  • Zalidněno: nadprůměrně, na stůl v pátek okolo 18:00 jsme čekali cca 20 min

5. Moderna Museet

Při návštěvě Stockholmu si nenechte ujít ani návštěvu místních muzeí a galerií, kde se můžete kochat díly třeba od Picassa.

Muzeum moderny najdete v centru malého ostrova  Skeppsholmen. Zajímavá je už jen samotná budova muzea navržená architektem Rafaelem Moneem. V expozici jsou i kousky od velikánů jako je Pablo Picasso nebo Salvador Dalí.

  • Cena: zdarma
  • Zalidněno: průměrně

6. Stockholmské metro

Stockholms tunnelbana neboli stockholmské metro je jedna velká galerie, kterou určitě stojí za to navštívit. Z těch nejhezčích stanic můžu zmínit Stadion (dá se spojit s procházkou na pěkný Olympijský stadion otevřený v roce 1912), dále stanice Rådhuset, T-Centralen nebo Solna centrum. Svezení se zdejším metrem patří k těm nejdražším na světě, proto jsme si koupili denní jízdenku a prohlídku metra jsme spojili s nejodlehlejším výletem, kam se nám nechtělo cestovat pěšky – na hřbitov Skogskyrkogården a do Globenu, který je při cestě.

  • Cena 24 hodinové jízdenky: 155 SEK
  • Zalidněno: Dle denní doby
Metro ve Stockholmu má nejhezčí stanice metra na světě - je to vlastně taková galerie, kam se zajděte podívat.

7. Radnice

Jeden z nejlepších výhledů na Stockholm je právě z věže secesní radnice (Stadshuset), kde vyhlídka z věže stojí za to.

Jeden z nejlepších výhledů na Stockholm je právě z věže secesní radnice (Stadshuset). Můžete se tu trošku zapotit a vyšplhat do věže vysoké 106 metrů. Cestu doporučuju spojit s návštěvou už zmiňované stanice metra  Rådhuset.

  • Cena:  duben – říjen 120 SEK, listopad – březen 90 SEK
  • Zalidněno: průměrně

8. Tunel Brunkeberg

Co nevynechat při návštěvě švédského Stockholmu a užít si výlet během pár dní.

Když budete mít to štěstí, že vám bude na vašem výletě ve Stockholmu pršet, můžete jít na prohlídku nespočtu muzeí (Muzeum Vasa, zmiňované Muzeum moderny aj.), nebo na prohlídku některého z mnoha kostelů (St Johannes Kyrka, Katarina Kyrka a další) nebo se projděte tunelem Brunkebergstunneln. Tenhle 231 metrů dlouhý tunel, otevřený v roce 1886, je v podstatě obyčejná stockholmská zkratka, která se dá projet na kole nebo projít pěšky.

  • Cena: zdarma 
  • Zalidněno: průměrně nebo dle denní doby
  • Otevřeno: 7:00-22:00

9. Hagaparken /Haga Park

Pokud se chystáte do Stockholmu na delší dobu než jen na prodloužený víkend, mám tu pro vás schovaný jeden skvost. Moc turistů tady nenajdete, spíš joggující skupinky místňáků, kteří si chtějí odpočinout od denního shonu. Jestli jste fandové anglických parků a máte rádi sport v podobě chůze, běhu, cyklistiky nebo si chcete udělat jen prima piknik, určitě se sem zajděte podívat. Je tady navíc několik pěkných pavilónů a altánů, kam se můžete vydat na bližší průzkum.

  • Cena: zdarma
  • Zalidněno: málo, více o pěkných víkendech
Co vidět ve Stockholmu, památky, výlety a rady na cestu a kolik to vlastně stojí.

Zajímavých míst k vidění je ve Stockholm samozřejmě mnohem víc, ale tahle devítka je to, co ve mně upřímně zanechalo největší dojem.

 P.S.: Abych nezapomněla na kluky – těm se určitě bude líbit Muzeum Vasa. Do mého osobního výběru přelidněné muzeum v podobě zastřešeného korábu sice nepatří, ale mám pro techničtěji zaměřené pochopení.