Od návštěvy Göteborgu jsme nečekali zhola nic. Koupili jsme totiž bez rozmyslu nejlevnější letenky a až pak jsme zjišťovali, co přesně je Göteborg zač. Druhé největší švédské město, univerzitní město, jasně…a co dál? Po přečtení pár článků jsme dokonce nabyli dojmu, že tady toho moc není. Ale opak je pravdou! Stačí chvíli pátrat. Na víkend nebo na pár dní je Göteborg ideální poznávačka. My si tady užili hned čtyři dny. A abyste vy nemuseli dlouze pátrat, moc ráda se s vámi o několik zajímavých tipů podělím.

čtvrť Haga

Haga 

Centrum Göteborgu s nízkýma dřevěnýma domečkama v typicky ponurých švédských barvách, to je Haga. Tahle čtvrť není příliš veliká, dá se pohodlně projít pěšky. Můžete tu posedět v některé z místních kaváren a užít si chvilku klidu a pohody s kávou a obřím skořicovým šnekem. Je libo spíš slané? Pak doporučuju ochutnat některý ze snacků s krevetkama. Třeba v kavárně Café Husaren. Za mě top! Jen pozor – ceny jsou v téhle kavárně opravdu švédské – asi 2,5x vyšší než v Praze. Za skořicovýho šneka (fakt velkýho, průměr asi 20 cm), houstičku s krevetama, jedno kafe a džus jsme platili v přepočtu asi 650 Kč. 

Skansen Kronan 

Na uličky ve čtvrti Haga dohlíží ze shora pevnost ze 17. století Skansen Kronan. Měla sloužit pro případnou obranu před Dány, ale k tomuto účelu nebyla nikdy použita. Teď se tady konají různé společenské akce. Vyšplhat sem těch pár schodů za ten výhled určitě stojí.

Skansen Kronan

Muzeum umění 

Na konci bulváru Kungsportsavenyen (místní ho zkráceně nazývají jen Avenyn) je náměstí Götaplatsen s ikonickou sochou Poseidona. A přímo za touto sochou se tyčí budova muzea Göteborgs konstmuseum. Návštěva by vydala klidně i na několik hodin. Ve sbírce najdete mj. díla světoznámých malířů jako je Monet, Picasso, Rembrandt, Rubens nebo Edvard Munch. Určitě stojí za návštěvu! Vstupné za tu parádu je příjemných 300 Kč.

Procházka po břehu řeky Göty

My se na tuhle procházku vydali ihned po příletu v ne příliš líbivém počasí, ale co už… Nepřízeň počasí k severu prostě patří. A co vás na levém břehu řeky Göty čeká? Začít můžete u postmoderní budovy Lilla Bommen. Místní jí říkají jednoduše Lipstick. Žádná nádhera tahle “rtěnka” :D! Ale vidět se to prostě musí! Pokračujte pak okolo budovy opery Göteborgsoperan k námořnímu muzeu Maritiman. Tady na vás čeká pro nás suchozemce neobvyklá podívaná na vysloužilé švédské bitevní lodě. Procházku si protáhněte dál po břehu řeky, kde se vám naskytne výhled na přístavní jeřáby na opačném břehu.

Námořní muzeum Maritiman

Nejstarší dům v Göteborgu: Kronhusbodarna 

Z krátké procházky po břehu řeky můžete pokračovat k vůbec nejstaršímu domu  v Göteborgu. Stavba Kronhuset z poloviny 17. století byla zpočátku používána jako sýpka nebo sklad vojenské techniky. Dnes se budova využívá k pořádání koncertů a v okolních domkách jsou obchůdky s řemeslnými výrobky. Můžete si tu koupit místní čokoládu nebo třeba porcelán. Ceny jsem ale radši ani nezkoumala :D.  

Kronhusbodarna

Palm House

Chcete-li se ze Švédska teleportovat do teplejších krajů, zajděte do zahradní společnosti Trädgårdsföreningen. V parku najdete skleník z 19. století zvaný Palmhuset. Můžete si tu prohlédnout rozličné rostliny, pokochat se kaktusy nebo jen v klidu relaxovat a koukat do zelenýho :D. Vstup je sem zcela zdarma. Jen si dejte pozor na krátkou otevírací dobu od 10:00 do 16:00.

Zoo v parku Slottsskogen

Slottsskogen je něco jako pražská Stromovka. Tak trochu. Docela rozlehlý park uprostřed města, ale jako bonus tady mají zoo s tučňáky, několik lachtanů, losy, jeleny a další zvířata. Vstup je zdarma a můžete se sem jít podívat klidně i v noci – otevřeno je totiž 24/7.

Kostel s výhledem – Masthuggskyrkan

Opravdu seversky ponurý výhled na město vás čeká, když si vyšlápnete na vršek ke kostelu Masthuggskyrkan. Otevře se vám totiž pohled na nedaleký přístav s nákladními jeřáby. To spolu s nevzhlednými obytnými domy, tmavými skalami a cihlovým kostelem s 60 metrovou věží v zádech dobarvuje atmosféru jako ze skandinávské psycho-krimi detektivky. No byli jsme tam první den, když bylo faaaakt hnusně. Já mám ale tuhle ponurou atmosféru ráda. To je prostě objevování nových míst. Ne všude na vás holt čeká romantický zákoutí jako v centru Prahy.

Výhled na přístav další den v poněkud hezčím počasí 😀

Kulturreservatet Gathenhielm

Když už jste vážili cestu do čtvrti Masthugget a vyšplhali jste se ke kostelu, zajděte se podívat pod kopec na jedny z nejstarších domů v Göteborgu. Je to jen několik málo dřevěných domků, ale uvidíte, jak zhruba ulice vypadaly v 17. Století.

Výlet na jižní souostroví Göteborgu

Nejvíc nejhezčí den z našich čtyř dnů v Göteborgu jsme strávili na pitoreskních ostrůvcích Styrsö a Donsö. To je ale na delší vyprávění. Proto vám o nich víc řeknu v dalším článku. Zatím se můžete pokochat pár fotkama u mě na Instagramu @Zuzapigeon

Co dalšího město Göteborg nabízí

Göteborg toho nabízí ještě mnohem víc. Třeba pro děti (a nejen pro ně) je tu jeden z nejnavštěvovanějších skandinávských zábavních parků Liseberg. Podívat se můžete i do vědeckého a přírodního muzea Universeum nebo do muzea automobilového giganta Volvo, což je fajn alternativa, když vám zrovna nevyjde počasí. My tyhle 3 místa vynechali a upřednostnili jsme spíš venkovní výlety, protože nám 3 ze 4 dní vyšlo super počasí. Třeba příště…

Užitečné tipy, jak si užít Göteborg bez starostí

Veřejná doprava v Göteborgu

Na závěr mám ještě pár tipů, které vám výlet do Göteborgu trochu ulehčí. Pokud budete využívat hromadnou dopravu, stáhněte si appku Västtrafik To Go, kde si můžete koupit elektronickou jízdenku na jednu cestu nebo i na více dní. A navíc malinko ušetříte oproti koupi fyzické jízdenky. Tahle aplikace vám ukáže nejbližší zastávku i vaší cestu po konkrétních spojích se všema přestupama.

Švédsko a alkohol

Pokud se budete shánět po alkoholu v běžných švédských obchodech s potravinami, seženete jen takový, co má obsah alkoholu do 3,5 %. Což odpovídá lehčímu pivu, mnohdy ani ne naší běžné “desítce”. Prohibice tady jede na plné obrátky. 

Když budete mít chuť na něco tvrdšího, pořídíte to ve státem kontrolované síti obchodů Systembolaget. Ale nemějte strach, že byste nějak strádali.  V centru Göteborgu je jich dost. Jen si dejte pozor na zavíračku – zejména o víkendech. A na rozdíl od našich končin musíte být starší 20 let, pokud chcete nakupovat alkohol. Prohibice jde až tak daleko, že nemůžete pít alkohol jen tak venku. To jde samozřejmě obejít, když na sebe nebudete zbytečně upozorňovat, ale ty pokuty bych vidět nechtěla… V restauracích a barech se státním povolením k prodeji alkoholu si pak skleničku můžou dát i osmnáctiletí.

Alkohol si nekoupíte ani na letišti při příletu do Švédska. Na výběr by tu toho bylo hodně, ale jen pro cestující, kteří ze Švédska odlétají, nikoliv pro přilétající (musíte se prokázat boarding passem, obejít to nejde :D).

Ceny v Göteborgu

Dá se říct, že Göteborg je o dost levnější než třeba Stockholm, ale pro našince je tady pořád dost draho. Ve Stockholmu denní jízdenka veřejnou dopravou stála okolo 500 Kč (více o Stockholmu si můžeš přečíst tady). V Göteborgu za podobnou cenu máte jízdenku na tři dny. Srovnání cen těchto dvou měst platí v podstatě i pro všechno ostatní – jídlo, pití i zábavu. Orientační přehled cen v Göteborgu najdete v tabulce níž.

Obří skořicový šnek z Café Husaren
Cena zpáteční letenky400 Kč / osoba
Hotel 2430 Kč / noc
Vstupné – Göteborgs konstmuseum300 Kč / osoba
Vstupné – Palm house0 Kč
Vstupné – Zoo Slottsskogen0 Kč
Pizza v restauraci320 Kč
3denní jízdenka MHD580 Kč
Káva – rozlévaná50 Kč / šálek 2dcl
Švédské masové kuličky s přílohou v jídelně/hospodě270 Kč
Whopper burger75 Kč
Vittel 0,75L v 7eleven70 Kč
1L Coca cola v 7eleven75 Kč
0,5L pivo Carlsberg v Lidlu80 Kč
Pivo Carlsberg v lahvi na ostrovech ve fast foodu190 Kč
Pivo točené 0,5L v centru města v restauraci115 Kč
0,15L průměrného vína v restauraci 230 Kč
Ceny oblečení v Levi’s, Nike store, Vans, …stejné jako u nás
Ostrovy u Göteborgu