Chystáte se do Boloni a chcete vědět, co v tomhle městě zažít, ochutnat a proč byste tuhle italskou krásku rozhodně neměli minout? Ve videu vám ukážu to nejlepší z Boloni – od famózního jídla (ano, těstovin bude hodně!) přes historické památky až po místa, která vám vyrazí dech. Jestli vás zajímá, co dělat v Boloni, proč sem jet a kde si vychutnat pravou atmosféru města, podívejte se na video. Tohle bude jízda plná chutí, šikmých věží a možná i pár schodů navíc!

Cesta do Boloni a zpátky (ne tak docela)

Do Boloni jsme vyrazili z Prahy na konci srpna. Jednosměrnou letenku jsme koupili za hubičku. Plán byl jednoduchý – v Itálii zůstaneme jen pár dní a pak pokračujeme dál do Řecka. Z letiště do centra Boloni vás pohodlně přiblíží monorail (zpáteční lístek stojí 23,30 €). Super rychlovka! Jen bacha, v noci nejezdí. Pokud máte let brzo ráno, jako jsme měli my, budete muset sáhnout po Uberu.

Proč je Boloňa „tlustá“?

Boloňa si vysloužila přezdívku „tlustá“ díky své kuchyni – a já tomu dávám palec nahoru! Milovníci těstovin, šunky, sýra a dobrého vína se tady budou cítit jako doma. Ale jestli si plánujete objednat „boloňské špagety“, mám pro vás špatnou zprávu.

Boloňské špagety? Neexistují!

Problém s „boloňskými špagetami“ je trochu jako kdyby někdo chtěl prodávat „italské tacos“ – něco, co zní jako nesmysl, a přesně tak to vnímají i místní. Místo toho tady najdete ragù alla bolognese, což je hustá masová omáčka podávaná s tagliatelle – širokými nudlemi, které si s tou omáčkou rozumí o dost líp než špagety.

Kde si dát nejlepší těstoviny? My jsme zamířili do bistra Sfoglia Rina. Mají tady domácí těstoviny i famózní omáčky. A jedna porce vyjde na něco kolem 12 €. Ať už si dáte cokoli, nezapomeňte: žádné špagety bolognese!

Zajímavosti v Boloni

Kromě jídla drží Boloňa i jiná „nej“. Má třeba nejstarší nepřetržite fungující univerzitu v Evropě. Nebo třeba Piazza Maggiore, historické náměstí, kde vás okouzlí nejen atmosféra, ale i velikánská Bazilika San Petronio. Tahle bazilika měla být větší než Svatopetrská bazilika v Římě, ale Vatikán tenhle nápad zarazil.

Pokud jste fanoušci architektury, doporučuju taky navštívit Casa Isolani. Víc tipů, co vidět v Boloni, sledujte ve videu na YouTube.

Boloňa – město věží

Boloni se říká i „město věží“. Kdysi jich tu stálo přes dvě stovky, dnes zůstává jen pár desítek. Nejznámější jsou Torre degli Asinelli (měří 97,2 m) a její nakřivo stojící kámoška Torre della Garisenda. Společně jsou symbolem města. A proč jsou věže nakřivo? To se dozvíte ve videu.

Co dalšího v Boloni ochutnat?

Pokud po těstovinách nemáte dost, zkuste piadinu – pšeničnou placku plněnou vším možným, třeba mortadellou. My jsme ji ochutnali v jednom streetfoodovém stánku a bylo to super!

A nesmíme zapomenout na zmrzlinu! V Boloni jsme zašli na jedinečnou slanou pistáciovou. Pokud vám to nezní jako něco, co musíte zkusit, věřte mi, je to dokonalý.

Podloubí a schody do nebe

Boloni se říká i „město podloubí“. Má jich přes 40 km, což je světový rekord! Podloubí vedou i ke svatyni Santuario della Madonna di San Luca, kam vás čeká pěkných pár stovek schodů. Cesta zahrnuje 666 oblouků (jo, ďábelské číslo, já vím), a výstup má symbolizovat cestu očištění. Musím říct, že po tom výšlapu jsem se cítila úplně očištěná  – hlavně od energie.

Tip na cestu

Boloňa není tak přecpaná turisty jako Benátky nebo Řím, takže si ji užijete v klidu. Pokud ulovíte zpáteční letenku za méně než 2.000 Kč, berte ji! My jsme tu strávili tři noci, než jsme pokračovali dál do Řecka. O tom ale až příště.

Díky, že jste dočetli až sem a nezapomeňte se podívat na video nebo na Instagram.