Víte, jsem holka, co má ráda pohodlíčko, čistý oblečení každej den, umytý vlasy, teplou sprchu, vlastní záchod, voňavý povlečení, měkkou postel a všechny ty ostatní vymoženosti moderní doby jako je možnost napájení z elektrické sítě nebo stabilní připojení k internetu. Prostě všechno to, co vám tak trochu může scházet, když se rozhodnete spát na divoko v autě. Proto mě samotnou před pár lety překvapilo, a nikdy dřív bych to od sebe nečekala, že mě začne právě spaní v autě (v autě osobním, nikoliv ve vanu) bavit. Ba co víc, nikdy jsem ani žádný auto neměla a nikdy jsem se žádný ani nenaučila pořádně řídit! A tak se ze mě postupem času stal na našich výletech hlavně navigátor, plánovač a ředitel proviantu. Autovýlety podnikáme s našim milovanym Pažoutem – Peugeot 307 Combi, 1.6 HDi.

Jak jsme začali cestovat a bydlet v autě
Lásku k cestování a bydlení v autě ve mně probudil náš první výlet autem na divoko, kdy jsme původně chtěli vyrazit do hor v Rakousku a Německu a líbilo se nám to až tak, že jsme si dovolenou prodloužili a řekli jsme si, že když už jsme tak daleko, pojedem se mrknout na skok k móři do Slovinska, Chorvatska a Itálie.
Chápu, že celý to nepohodlí související s bydlením v autě může být pro někoho trošku hard core. Pro mě je často taky. Krátkodobě se to ale zvládnout dá, a to nejenom v přírodě, kde nepotkáte ani živáčka, ale i ve městech na rušnějších místech. Mám za sebou spaní v autě třeba v úplnym centru Lisabonu, na okraji Paříže, na parkovišti u obchoďáku uprostřed Budapešti, krásně jsem se vyspala i v Bělehradě, v nejcentrovatějším centru Skopje, šlo to i v kosovské Prištině (i když tady jsme měli pár návštěv) nebo třeba ve španělském Bilbau. Můžete mě tak zahlídnout, jak si myju vlasy na parkovišti uprostřed města, vařim ranní kafe na vařiči před obchoďákem nebo si čistím zuby při čekání na trajekt.

Srážka s policajtem
Zkrátka s obyčejnym osobním autem si zaparkujete skoro kdekoliv a to, že v něm spíte, to už nikoho moc nezajímá. A když zajímá, tak vás přijde maximálně pozdravit nebo se vám zasměje. Už jsme takhle zažili, že nás přišli zkontrolovat policajti právě třeba v Prištině. Když jsme spali v autě na liduprázdnym parkovišti, někdo z okolních domků si všiml samotného stojícího auta a nahlásil ho. Policajti si nás jen prohlídli, jestli nejsme mrtví nebo neděláme nějakou neplechu, zkontrolovali pasy, zeptali se, kam máme namířeno, popřáli nám fajn cestu a nechali nás spát dál. Pohodička. Když neděláte zbytečnej hluk nebo nepořádek a neupozorňujete na sebe, tak to nejhorší co se vám může stát je, že se někomu nebudete líbit a holt budete muset popojet o kousek dál.

Výhody spaní v autě na cestách
A v čem je to celý teda vlastně tak super? Svoboda, volnost, ušetřenej čas, žádný check-iny a check-outy v hotelech. Když se ze dne na den rozhodnete změnit plán, tak to jednoduše uděláte a dojedete si tam, kam se vám zrovna zachce. Tenhle způsob cestování je ideální pro neposedy, co dlouho nevydrží na jednom místě a být dva dny na stejný pláži pro ně představuje riziko smrti unuděním.
A v neposlední řadě můžete taky ušetřit nějakou tu kačku. Peníze za ubytování se přece daj investovat líp. Třeba si za ně někde parádně naplnit pupík a ochutnat spoustu dobrot. Tak to vidím já a tak se mi to líbí 😀 Stejně tak oproti bydlení ve vanu má osobní auto nespornou výhodu v tom, že nikdo moc nepředpokládá, že by v něm chtěl někdo spát. Zároveň ušetříte na mýtnym, dálničních známkách a zpoplatněných mostech nebo tunelech. Mít van je sice můj sen na dlouhodobější cestování, ale v autě jste prostě menší, nenápadnější a vejdete se s ním skoro všude.

Příprava na první cestu
Je potřeba samozřejmě vychytat pár věcí, abyste si i v autě připadali jako v pokojíčku. Na našem prvním delším výletě autem jsme ještě amatérsky spali na sklopených předních sedačkách, což není úplně značka ideál. Postupem času jsme udělali několik zásadních změn. Základ je vyndat zadní sedačky a nahradit je pohodlnou matrací. Zatmavení zadních skel vám zase pomůže být ještě o něco víc nenápadnější, když vevnitř právě spíte, a ve vedru trošku sníží teplotu. Proti komárům pak deset z deseti spáčů v autě doporučuje sítě do oken, abyste si v noci mohli v klidu pootevřít okýnko a nesežrali vás zaživa. Před odjezdem se zamyslete, kde a jak budete skladovat zásoby a bagáž. Úložný prostor je důležitý, aby se z vašeho auta nestala po pár dnech pojízdná popelnice.

Pokud se na nějakou takovou cestu autem chystáte poprvé, můžu vám jedině doporučit vybrat si na začátek takovou destinaci, abyste mohli rovnou z auta vyskočit do moře nebo jezera, aby pro vás ten šok z nedostatku hygieny byl co nejschůdnější. Hodně štěstí a spaní v autě zdar!
Kam nás Pažout zatím vyvezl (2020):
Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Francie, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, Makedonie, Německo, Polsko, Portugalsko, Slovinsko, Srbsko a Kosovo, Španělsko, Rakousko
