Basilej bude asi většina Čechů pokládat za méně tradiční destinaci na výlet. Není pro nás nejbližší, největší, nejromantičtější ani nejvíc hipster město. Ale jen proto, že nám není tolik známé, ho rozhodně nezatracujme. Má totiž hodně co nabídnout. Zvládli byste ho projít klidně i za jeden den, ale ideální je se sem vydat na prodloužený víkend, protože i okolí města je dost zajímavé. Jako bonus se můžete v jeden den podívat rovnou do třech zemí najednou, protože švýcarská Basilej leží přímo na hranicích s Francií a Německem.

S více než 178 000 obyvateli je Basilej třetím nejlidnatějším městem ve Švýcarsku. Nejznámějším žijícím rodákem je Roger Federer, který se nechal slyšet, že Basilej je jedno z nejkrásnějších měst na světě. No možná bude Roger trochu zaujatý :-), ale krásné město to určitě je. Co se týká průmyslu, prim tu hraje ten chemický a farmaceutický. Není se tak čemu divit, že odtud přišel i jeden nešvar. Albert Hofmann tady totiž syntetizoval LSD, omylem si trochu máznul na kůži a objevil tak psychedelické účinky tohohle „léku pro duši“.

Výrazným odvětvím je tu jako všude jinde ve Švýcarsku i bankovnictví. Sídlí zde Banka pro mezinárodní platby. V Basileji sídlí i nejstarší švýcarská univerzita a díky Rýnu je největším švýcarským přístavním městem. Domluvíte se tu německy, rozšířená je i italština a francouzština. Anglicky to často taky nebude problém a při nejhorším zafungují i ruce a nohy.

Do Švýcarska, i když je tam sakra draho, jde podniknout i low cost výlet. Povedlo se nám sehnat relativně levnou zpáteční letenku z Prahy za cca 3000 Kč na mezinárodní letiště v Basileji, ze kterého se dostanete busem do centra města za pár minut. Mimo autobusy je ve městě i rozsáhlá tramvajová síť. Příjemné je, že pokud se ubytujete v některém z místních hotelů, můžete požádat o tzv. Mobility Pass a dopravu MHD budete mít zdarma.

Ubytování

My ubytování vyřešili kvůli nižším cenám až za hranicemi v Německu – tedy ve Weil am Rhein. Bydleli jsme v hotelu Best Western Hotel Dreiländerbrücke ve třílůžáku a noc stála cca 1700 Kč. 570 Kč na jednoho i se snídaní – to by na tuhle lokalitu celkem šlo. Můžu jedině doporučit. Jen přes most přes řeku jsme to měli do francouzského městečka Saint Louis a na hranice se Švýcarskem pár minutek pěšky. Hotel navíc sídlí v budově, kde je supermarket, takže o přísun relativně levných německých potravin jsme taky neměli nouzi.

Památky a zajímavosti

Katedrála Münster

Na máměstí Münsterplatz najdete jednu z místních nejvýznamnějších památek, jejíž výstavba byla zahájena v roce 1019. Dvě úzké do červena zbarvené věže jsou symbolem Basileje.

Náměstí Marktplatz

Pokud chcete vyrazit na nákup místních potravin, každý den mimo neděle se na tomhle krásnym náměstí pořádají trhy. Najdete tady i jedinečnou budovu místní radnice.

Radnice – Basler Rathaus

Krásná radnice s typicky červeným zbarvením.

Brána Spalentor

Nejzachovalejší ze tří městských bran, která byla součástí městského opevnění. Gotická brána je jedním ze symbolů Basileje.

Při výletu do Basileje jsme nevynechali návštěvu brány Spalentor, která je nejzachovalejší ze tří městských bran.

Most Mittlere brücke

Jeden z nejstarších mostů přes Rýn, je původně ze 13. století. Ve 20. Století prošel rekonstrukcí. Spojuje starou a novou část města a je z něj parádní výhled.

Messe

Pokud rádi vyhledáváte zajímavé moderní stavby, dostane se do vašeho hledáčku určitě i netradiční budova výstaviště navržená švýcarským architektonickým studiem Herzog & de Meuron. Pozornost upoutá neobvyklý průchozí střed budovy, kde je tramvajová zastávka.

Jestli vyhledáváte na výletech zajímavé stavby, v Basileji nevynechejte výstaviště Messe od architektů Herzog & de Meuron.

Basilejské speciality – co ochutnat

Sýry, sýry, sýry – to je samozřejmě číslo jedna a určitě se na mě nebudete zlobit, když na druhou příčku zařadím čokoládu. Prostě švýcarská klasika. Dále jsou to pro Basilej typické:

Fondue

Notoricky známá švýcarská dobrota, která se skládá ze dvou nebo i více druhů sýrů smíchaných s dalšími surovinami jako je česnek, bílé víno a koření. Vše pěkně roztavené nejlépe nad ohněm. Podává se s bílým pečivem.

Raclette

Sýr z kravského mléka, který se při tradiční přípravě pomalu griluje a po kouskách se odřezává roztavená vrstva. Podává se s vařenými bramborami a nakládanou zeleninou.

Rösti

Pokrm, který může připomínat náš bramborák. Syrové nebo předvařené brambory nahrubo nastrouhané nebo pokrájené na tenké plátky a zapečené nebo smažené. Má mnoho variací, přidávají se nejrůznější bylinky, cibule, vejce, rajčata, slanina, sýr aj.

Rösti je typické švýcarské jídlo vyrobené z nastrouhaných brambor, které jsme ochutnali na výletě ve Švýcarsku v Basileji.

Papet Vaudois

Směs brambor, pórku, smetany uvařené v jednom hrnci s konzistencí kaše podávaná s klobáskami na vrchu.

Za tři dny našeho výletu jsme byli v restauraci třikrát. Pamatuju si, že dobrá pizza stála zhruba 450 Kč, Rösti v tradiční knajpě cca 350 Kč a rizoto s krevetami v restauraci v Dornachu okolo 400 Kč. Ale jako chudí studenti jsme se raději moc nerozšoupávali a využívali jsme hlavně služeb supermarketu hned pod hotelem. Ve městě je jinak početná turecká komunita, takže o pouliční jídlo v podobě nejrůznějších kebabů není nouze.

Výlety po okolí Basileje

Dornach

Tramvajovou linkou č. 10 se můžete z Basileje vydat do městečka Dornach, které je známé hlavně jako centrum antroposofického učení. Antroposofický architektonický styl tady reprezentuje několik budov v čele s betonovým Goetheanem. Celý tenhle styl má pro mě osobně trochu hororový nádech. Bohužel zrovna při mé návštěvě bylo Goetheanum pod lešením (to už je na mých výletech taková tradice nebo co :-)), tak jsme se aspoň vloupali na bližší průzkum dovnitř.

Nejzajímavější výlety z Basileje můžete podniknout do nedalekého švýcarského města Dornach, centra antroposofie.

Vitra Campus

V německém Weil am Rhein sídlí muzeum designové nábytkářské značky Vitra – Vitra Design Museum. Budovu muzea navrhl Frank O. Gehry. Není to však jediný skvost, který se v kampusu nachází. Obdivovat tu můžete budovu VitraHaus od Herzoga & de Meurona nebo prvotinu architektky Zahy Hadid – Požární stanici, a to není zdaleka vše, co areál nabízí. Najdete tady stavby od velikánů jako je Tadao Ando, Nicolas Grimshaw aj. Jednotlivé stavby v kampusu můžete navštívit i s průvodcem.

Švýcarská Basilej sousedí s německým městem Weil am Rhein, kde vás architektonickými skvosty nadchne Vitra Campus.

Fondation Beyeler

Nedaleko Basileje ve švýcarské obci Riehen je Muzem nadace manželů Beyelerových. Ve sbírce najdete poklady moderního a současného umění. Zajímavá je už jen samotná budova, kterou navrhl světoznámý architekt Renzo Piano. Do muzea se dostanete z Basileje běžnou veřejnou dopravou.

Vstupné: 25 CHF (600 Kč)/ BaselCard 12,50 CHF (300 Kč)

Už je to přece jenom pár let, co jsme výlet podnikli, tak vám nemůžu podat úplně ucelené informace o aktuálních cenách. Nicméně památky a zajímavosti pořád stojí na stejném místě, pořád je co ochutnávat a objevovat, tak se nechte inspirovat.

Pokračuj na článek: Spaní v autě na divoko