Chorvatsko je moje srdcovka. Čistý moře, vůně borovic a super jídlo za přijatelný ceny, to je moje. Co na týhle zemi ale může být v letní sezóně trochu nepříjemný, to jsou často davy turistů. Proto náš další výlet na přelomu srpna a září 2020, kdy ve světě zuří epidemie Covid-19, vybíráme tak, abysme se nikde nemuseli tlačit a potkali co nejmíň lidí. K tomu nám pomáhá i náš styl cestování, kdy nejezdíme od hotelu k hotelu, ale radši spíme v autě. Víc o spaní v autě si můžete přečíst ve článku zde.

Dugi otok neboli Dlouhý ostrov najdete v Severní Dalmácii. Dostanete se na něj trajektem ze Zadaru (180 HRK jednosměrná cesta pro dvě osoby a jedno osobní auto). Za hodinku a půl dorazíte do vesnice Brbinj. Tenhle ostrov býval pro veřejnost uzavřeným vojenským prostorem, proto tady nenajdete moc historických památek, ale o to víc je tu přírodních krás. Hotelů, obchodů a veškerého turistického vybavení je tady míň než jinde v Chorvatsku, ale nedá se říct, že bysme nějak strádali. Ani v plné turistické sezóně na ostrově údajně nemá být přelidněno, což ale nemůžu posoudit, protože my jsme tu byli v době pandemie a některé pláže jsme měli téměř sami pro sebe.

Přírodní park Telašćica

Krásná chráněná krajinná oblast přírodního parku Telaščica je výjimečná tím, že se tady nachází slanovodní jezero Mir s léčivým bahnem. Od jezera můžete podniknout krátkou procházku na malou písečnou pláž Lojišće plaža (nevede sem zpevněná cesta, jen malá pěšinka po skalách). Na jihozápadní straně parku jsou přes sto metrů vysoké útesy padající kolmo do moře, což je fakt parádní podívaná. Vstupné do parku: 40 HRK

Na ostrově Dugi otok najdete jedny z nejvyšších chorvatských útesů, a to krásné bílé stěny v přírodním parku Telaščica.

Maják Veli Rat

Na severozápadním konci ostrova dominuje pobřeží maják Punta Bjanka. S výškou 42 metrů je nejvyšším majákem na Jadranu. Jeho návštěvu můžete spojit s koupačkou na přilehlé oblázkové pláži v zátoce Podgarba (vstup zdarma), kde je možnost nespálit se na rajče a lehnout si do stínu borovic. Večer si pak můžete užít parádní západ slunce přímo u majáku. Svlažit se drinkem a ochutnat suprově připravené mořské plody pak můžete v Momi Beach Baru u nedalekého kempu. My si dali grilovanou chobotnici (150 HRK) a grilované kalamáry (120 HRK), jedno velko pivo točeno stálo 20 HRK.

Vojenské kryty na ponorky a bitevní lodě

I když můžete na ostrově postrádat historické památky, tyhle kryty vám to snadno vynahradí. Na ostrově jsme navštívili celkem tři. První je nedaleko obce Božava v zátoce Zagračina a dva další jsou poblíž vesnice Dragove (v zátokách Karusa a Paprenica). Do krytů není zpoplatněný přístup, dají se projít pěšky nebo do nich můžete zaplout na lodi. Milovníkům adrenalinu se tyhle bunkry budou líbit hlavně proto, že se tu dá skákat do vody z výšky až 15 metrů.

Chorvatský Dugi otok (Dlouhý ostrov) býval vojenským prostorem a mezi jeho největší zajímavosti patří i několik krytů pro ponorky.

Krasové a mořské jeskyně

Na ostrově najdete několik jeskyní včetně takových, kam se dá dostat jen po vodě. Před našim výletem jsem dokonce kvůli návštěvě některých z nich zvažovala koupi kajaku. Vzhledem k tomu, že jsme na Dugi otok jeli autem, ve kterym jsme i bydleli, a značně se nám nedostávalo místa, tak jsme nakonec koupi kajaku odložili. Vodní jeskyně jsme si tak bohužel nechali ujít, ale z mého průzkumu vyplynulo, že třeba taková Golubinka cave asi bude stát za to. Kajak nebo loď si pak můžete na ostrově jistojistě pronajmout.

Pláže

Mezi nejznámější pláže na ostrově patří určitě Sakarun beach (na nejbližším parkovišti se platí parkovné, ale to snadno obejdete, když zaparkujete o pár metrů dál u hlavní silnice). Je tady hodně pozvolný vstup do moře. Na pláži jsou oblázky, ale ve vodě už je jen krásnej bílej píseček. Otevřený je tu stánek s pizzou a drinkama. Nám se i v covidové sezóně zdála tahle pláž trošku zalidněnější (rozumějte: na celý pláži bylo asi 15 lidí), a tak jsme se šli mrknout o 900 metrů dál k zátoce Žalić. Tady jsou sice oblázky na pláži i ve vodě, ale byli jsme tady úplně sami (pozor, rajčátka, není tu žádný stín).

I v Chorvatsku jsou pořád místa bez davů turistů, kde si užijete oblázkové i písečné pláže - třeba na ostrově Dugi otok.

Další známou pláží je Veli žal, kam se dostanete autem po asfaltové cestě. Opět je třeba počítat s poplatkem za parkování. Je tady jedno malé bistro, pláž je spíš oblázková a stínu tady taky moc nenajdete.

Pěkná byla i výše zmíněná písečná Lojišće plaža v přírodním parku Telašćica. Autem se sem nedostanete, jde to buď pěšky nebo na lodi. Pokud se sem vydáte na průzkum, rozhodně si vezměte proviant a hodně vody, není tady totiž žádná občerstvovací stanice a cesta po skalinách může být ve vedru trošku náročnější.

Přímo u kempu Kargita nedaleko majáku Veli Rat, je malý pruh oblázků, kde se dá koupat a kousek dál v zátoce Podgarba je hezká oblázková pláž, jak už jsem popisovala výš.

Kam se vydat do Chorvatska bez lidí? Přece do bývalého vojenského prostoru na ostrově Dugi otok.

Ceny

Ceny jídla v obchodech i restauracích nám celkově přišly trochu přestřelený oproti tomu, co jsme zažili v Chorvatsku v minulých letech. Buď je to jednoduše tím, že jde o ostrov, nebo všichni doháněli ztracenou covidovou sezónu umělým navýšením cen (nebo obojí). My si většinou dopřávali jídlo doma v autě uvařené na našem epesním vařiči. To by ale nebyl výlet do Chorvatska, abysme si nezašli na čevapi a nějakou tu mořskou potvoru (čevapi s přílohou 80- 90 HRK, slávky 0,5 kg/120 HRK, talíř mořských plodů pro dva 300 HRK, velké pivo 18-25 HRK, kolik stála voda, to už si nepamatuju 😀 (tehdejší kurz: 3,50 CZK/1HRK).

Co podniknout, co ochutnat, kde se dobře najíst a kolik to stojí na chorvatském ostrově Dugi otok.

Zatím jsem byla v Chorvatsku devětkrát a během tohohle léta dokonce dvakrát. Musím říct, že Dlouhý ostrov byl zatím jedno z nej míst na Jadranu, které jsem měla možnost navštívit.  S Chorvatskem rozhodně nekončíme, tak čekejte další příspěvky, vážení.

Může se hodit:

Benzínkajediná na ostrově je ve vesnici Zaglav
Bankomatydva najdete v Božavě, jeden v Sali
Potravinyspíše mini markety s omezenou otevírací dobou najdete skoro v každé větší vesnici (např. Sali, Brbinj, Božava)